Elektroniczne papierosy (tzw. e-papierosy) to kolejne zagrożenie zdrowia publicznego, które pojawiło się na przestrzeni ostatnich lat.

Są to urządzenia elektroniczne, które podgrzewając ciecz zawierającą nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne o szkodliwym działaniu, wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu, które następnie są wdychane przez użytkownika.

Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid czyli wspomnianą wyżej ciecz. Niektóre wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki, inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

W Polsce e-papierosy istnieją już od kilkunastu lat, jednakże w ostatnich latach niestety mocno zyskały na popularności, zwłaszcza wśród młodzieży. Przyczyną powyższego prawdopodobnie jest błędne przekonanie o ich mniejszej szkodliwości w porównaniu z tradycyjnymi papierosami, a także to, że pozwalają ukryć nawyk palenia, więc eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców.

Skutki zdrowotne wynikające z użycia e-papierosa:

1. Podrażnienie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w

płucach.

2. Zmniejszenie wydolności układu odpornościowego.

3. Zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc.

4. Zmiany w zachowaniu.

5. Upośledzenie pamięci.

6. Skurcze i drżenie mięśni.

7. Podrażnienie oczu.

8. Nudności i wymioty.

9. Podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej.

10. Kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia.

Co zrobić aby uchronić dzieci przed używaniem e-papierosów?

1. Daj dobry przykład i nie pal sam.

2. Porozmawiaj z dzieckiem na temat szkodliwości palenia.

3. Wyraź swój sprzeciw dla stosowania wszystkich produktów tytoniowych w tym

e-papierosów.. Uzasadnij dlaczego one nie są bezpieczne.

Pamiętaj!!

Jest coraz więcej doniesień na temat młodych osób, które trafiają do szpitala z problemami oddechowymi w wyniku palenia e-papierosów.

 

źródło: INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW