Dzień Życzliwości, Integracji i Tolerancji

 

Listopad w Naszej Szkole jest wyjątkowym miesiącem, ponieważ obchodzimy w nim Dzień Praw Dziecka (20 listopada), Dzień Życzliwości (21 listopada) oraz Dzień Tolerancji (16 listopada).

Z okazji tych wyjątkowy dni Siedemnastka integruje uczniów z Polski i Ukrainy, którzy przygotowali wiele plakatów na temat ciekawostek i  tradycji ze swojego kraju.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

20 listopada to wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to obchodzimy                        w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, z której inicjatywą wystąpiła Polska. W tym roku przypada ono w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować go dzień później, czyli 21 listopada. To radosny dzień z ważnym przesłaniem.

W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci na świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników, tych których prawa często są łamane.

W roku 1946 została założona organizacja UNICEF, aby nieść pomoc dzieciom, które ucierpiały na skutek II wojny światowej i w swoich działaniach kieruje się postanowieniami Konwencji o prawach dziecka.

 

Piosenka o prawach dziecka dla maluchów: https://www.youtube.com/watch?v=Mudintn3BM4&ab_channel=BajeczkiPioseneczki

 

 

Światowy Dzień Życzliwości

 

W dniu 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Jest to dzień dobrych uczynków, życzliwości i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a jego oryginalna nazwa brzmi Hallo World Day – co symbolizuje cel tego święta, czyli wypowiedzenie „hello” (cześć) do co najmniej dziesięciu osób w ciągu dnia.

Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, empatię, wzbudzenie pozytywnych emocji. Święto to ma przypomnieć wszystkim, że wzajemna życzliwość jest podstawą do dobrych                         i pomyślnych relacji między ludźmi. Wystarczy jedynie skierować uśmiech bądź miłe słowo do drugiego człowieka.

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:

,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”

Pamiętajmy, że różnimy się od siebie, ale każdy z nas jest równie ważny. Bądźmy dla siebie mili i życzliwi, to nas nic nie kosztuje. Uśmiech i miłe słowo sprawia radość nam a także osobom, które przybywają w naszym towarzystwie.