Ludzie ludziom zgotowali ten los”

                                                             Zofia Nałkowska  „Medaliony”

            25 marca 2022 uczniowie klas ósmych udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Celem wyjazdu było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni. Obóz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.  Muzeum Auschwitz jest wciąż wizualnym dowodem masowych morderstw. W trakcie  zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach. Uczniowie wraz z przewodnikiem udali się pod Ścianę Straceń. Tam oddali hołd zamordowanym zapalając znicze. Uczniowie również zwiedzili obóz drugi Auschwitz II- Birkenau, który został zaprojektowany wyłącznie jako obóz koncentracyjny z komorami gazowymi i krematoriami.

            Obóz Auschwitz- Birkenau stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Tę lekcję historii, uczniowie  zapamiętają na długo.

Wyjazd

Wyjazd

wyjazd

Wyjazd

Wyjazd

Wyjazd